
Nebulizacja – leczenie i ulga dla dróg oddechowych
Przez ostatni rok, który najczęściej spędziliśmy w izolacji lub konieczności chodzenia w maseczkach spadła ilość chorych na różne choroby przenoszone drogą kropelkową i z powodu brudnych rąk. No to w tym roku mamy wysyp przeziębień! Widać to po ilości sprzedawanych aspiratorów do nosa. Producent ledwie wyrabia na zakrętach.
No ale katar katarem, ale często te infekcja schodzą niżej – na oskrzela. I co wtedy?
Najskuteczniejszym podaniem leków jest podanie wziewne poprzez nebulizator.
Czy inhalacja i nebulizacja to to samo? NIE!
Inhalacja to wdychanie par wrzących roztworów leków zaś nebulizacja to podawanie leków w formie chłodnego aerozolu (mgiełki) z odpowiedniej wielkości kropelkami rozpylonego leku. dzięki nebulizacji możliwe jest wyeliminowanie ubocznego działania leków, które szkodzą najczęściej na układ pokarmowy. To również świetna alternatywa dla zastrzyków.
Jak szybko i skutecznie nawilżyć drogi oddechowe?
Wystarczy użyć w nebulizatorze sól fizjologiczną aby za jej pomocą oczyścić i nawilżyć drogi oddechowe. Sól wspomaga również rozrzedzanie zalegającej wydzieliny w nosie i oskrzelach, co pozwoli łatwiej ją usunąć.
Przy jakich schorzeniach stosować nebulizację?
Choroby, które leczy się z zastosowaniem nebulizacji:
– astma,
– zapalenie oskrzeli,
– przewlekła obturacyjna choroba płuc,
– mukowiscydoza,
ale również zwykły katar.
Nebulizacja z nawilżaniem dróg oddechowych sprawdzi się również u osób pracujących na stałe w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dzięki niej drogi oddechowe zostaną oczyszczona i nawilżone.
Trzeba pamiętać!
Do nebulizacji należy stosować wyłącznie preparaty, na których jest jasno określone, że służą właśnie do tego typu zabiegu.
Bezwzględnie w nebulizacji nie powinno się stosować m.in. olejków czy niektórych ziół, gdyż mogą być szkodliwe.